A/ Dolžnosti etažnega lastnika
- Zagotovitev popravil – etažni lastnik mora v primernem času zagotoviti popravila na svojem posameznem delu, če je to potrebno za odvrnitev škode od drugih delov zgradbe. npr. lastnik stanovanja v pritličju mora popraviti poškodovano nosilno steno, ker se zaradi nje lahko cel blok sesuje.
- Dovolitev vstopa zaradi oprave popravil in izboljšav na skupnih delih – etažni lastnik mora dovoliti vstop v svoj posamezni del, da se lahko opravijo popravila in izboljšave na skupnih delih, ki jih ni možno opraviti drugače ali bi pri tem prišlo do nesorazmernih stroškov. O nameravanem posegu je treba etažnega lastnika obvestiti v primernem roku.
- Popravila in izboljšave se morajo opraviti v najkrajšem možnem času in na najmanj moteč način.
- Če etažni lastnik ne dovoli vstopa, o tem na zahtevo upravnika ali preostalih etažnih lastni-kov odloči nepravdno sodišče.
- Posredovanje podatkov in omogočitev vpogleda v listine – etažni lastnik mora upravniku in drugim etažnim lastnikom posredovati podatke in omogočiti vpogled v vse listine, potrebne za upravljanje skupnih delov.
B/ Omejitev sprememb na posameznih delih
Etažni lastnik lahko brez soglasja ostalih etažnih lastnikov izvajati spremembe na svojem delu, če spremembe ne pomenijo poslabšanja ali večjega posega v drug del nepremičnine.
Če spremembe pomenijo večji poseg v skupne dele, mora etažni lastnik za njihovo izvedbo pri-dobiti soglasje večine etažnih lastnikov po solastniških deležih.
C/ Predkupna pravica
Uveljavljena je le v manjših zgradbah v etažni lastnini. Predkupna pravica je omejena na nepremičnine, ki imajo:
- dva ali več lastnikov; in
- največ pet posameznih delov.
Lastnik posameznega dela, ki želi svoj del prodati, mora najprej poslati ponudbo preostalim lastnikom posameznih delov. Namen te določbe je, da se v manjših nepremičninah prepreči prihod novega lastnika, ki bi lahko porušil ali ogrozil medsebojna razmerja.